Додано нову підставу для звільнення з військової служби
21 липня 2023 року набув чинності Закон України № 3096-IX «Про внесення змін до статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3096-20#Text ], щодо розширення підстав звільнення з військової служби деяких категорій громадян в період воєнного стану»».
Даним нормативно-правовим актом встановлюється додаткова підстава для звільнення з військової служби під час воєнного стану військовослужбовцям, якщо їхні близькі родичі загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.
До близьких родичів в контексті даної підстави для звільнення належать:
- чоловік чи дружина;
- син чи донька;
- мати чи батько;
- дід та баба;
- рідний або неповнорідний брат чи сестра (неповнорідний брат чи сестра – це такі, які мають спільну матір або спільного батька).
За наявності даної підстави для звільнення з військової служби військовослужбовець за наявності бажанням має право звільнитись. Для цього йому необхідно подати на ім’я командира рапорт про звільнення та додати до нього документи, які підтверджують право на звільнення у воєнний час.
До документів, які підтверджують право на звільнення у воєнний час за даною підставою належать:
- документи, які підтверджують родинні зв’язки військовослужбовця з особою, яка загинула або пропала безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану;
- документи, які підтверджують обставини загибелі чи зникнення безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.
При написанні рапорту про звільнення, також обов’язково має бути зазначено:
- підстава звільнення з військової служби;
- думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю;
- районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.
У разі виникнення питань правового характеру, звертайтеся до фахівців Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40 або до найближчого бюро правової допомоги.
Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи правової допомоги – 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні).
Крім того, отримати правову допомогу можна дистанційно:
- скористатися мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога», завантаживши його через Google Play чи App Store за посиланням https://bit.ly/3hwwgqR, або завантажити мобільний застосунок «Твоє право», перейшовши за посиланням https://bit.ly/3iorbkE;
- у месенджерах Телеграм http://legalaid.gov.ua/telegram.html та Вайбер http://legalaid.gov.ua/viber.html;
- у кабінеті клієнта на сайті системи БПД https://cabinet.legalaid.gov.ua/;
- правові консультації також можна переглянути на довідково-інформаційній платформі правових консультацій WikiLegalAid, що розміщена за адресою www.wiki.legalaid.gov.ua.