Терешківська громада

Полтавський район Полтавська область

Звузилося коло осіб, які мають право на  отримання відстрочки від мобілізації

Дата: 20.07.2023 17:06
Кількість переглядів: 70

Фото без опису

 

 

      У зв’язку із змінами, які було внесено до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у громадах  з’явилося безліч питань щодо того, як нововведена норма застосовується на практиці. Тому фахівці системи безоплатної правової допомоги вирішили проаналізувати законодавчі норми з цього питання та ознайомити з ними громадян. 

        Верховна Рада України скоротила перелік осіб, які мають право на  відстрочку від призову на військову службу.  Ухвалений 28 червня Закон № 9342 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану» з дня підписання 30 червня  Президентом  Володимиром Зеленським, передбачає, що до лав ЗСУ зможуть мобілізувати тих чоловіків, які мають родичів з інвалідністю.

      У Законі  № 9342  зʼявився абзац 11 частини І статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зі словами «за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати».

      Дотепер відстрочку від мобілізації можна було отримати за умов, якщо у військовозобовʼязаного є родич з інвалідністю I чи II групи – дружина (чоловік), батьки або батьки дружини (чоловіка). Після підписання Президентом Закону відстрочку зможуть отримати тільки ті, у кого в родині більше немає інших працездатних родичів, спроможних утримувати особу з інвалідністю.

     Варто зауважити, що працездатні особи – це особи віком від 16 років, які проживають на території України і за станом здоров'я здатні до активної трудової діяльності (Закон України «Про зайнятість населення»).       Згідно з абз. 17 ст. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» до непрацездатних осіб належать: пенсіонери (за віком, на пільгових  умовах та дострокові); особи з інвалідністю I, II, III груп; особи, які мають право на пенсію по втраті годувальника. Тобто усі особи, крім вищевказаних вважаються працездатними.

     Хто ж відповідно до закону зобов’язаний утримувати осіб з інвалідністю? Сімейний кодекс відносить до таких осіб : дружину (чоловіка), працездатних батьків та повнолітніх дітей. Довести відсутність таких осіб просто, за допомогою відомостей, що містяться в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.

      До прикладу, якщо ви маєте дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та водночас працездатних дітей – одного мобілізують.  Якщо маєте одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи, які мають не одну працездатну дитину (є сестри, брати), яка зобов’язана їх утримувати – вас мобілізують. Якщо у сім’ї є двоє працездатних дітей, тоді одного мобілізують, якщо троє і більше дітей – одного залишать.

     У разі виникнення питань правового характеру, звертайтеся до фахівців Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40 або до найближчого бюро правової допомоги.

     Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи правової допомоги – 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні).

 

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь