Терешківська громада

Полтавський район Полтавська область

Пестициди та агрохімікати: основні правила застосування

Дата: 22.06.2021 14:12
Кількість переглядів: 2512

Фото без опису

 

     В Україні сьогодні гостро стоїть проблема безконтрольного застосування  пестицидів та агрохімікатів, що призводить до пагубних наслідків для навколишнього середовища та завдає непоправної шкоди здоров’ю людей. На жаль, у нашій країні  продовжують використовувати навіть речовини, які вже давно заборонені у цивілізованому світі.

     Застосування пестицидів та агрохімікатів регулюється законами України, які є обов’ язковими для дотримання всіма підприємствами, установами та організаціями, приватними господарствами та особами, котрі здійснюють будь-які дії з пестицидами. Дозволяється транспортування, зберігання та застосування пестицидів та агрохімікатів лише тих, які зареєстровані та входять до «Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

     Вимоги санітарного законодавства щодо застосування пестицидів та агрохімікатів передбачають своєчасне інформування представників влади про заплановані роботи. Зокрема, не менше ніж за дві доби до початку здійснення кожної хімічної обробки суб’єкти підприємницької діяльності повинні сповіщати голів громад, власників суміжних сільгоспугідь та об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів та агрохімікатів. Отримавши повідомлення, представники влади зобов’язані інформувати мешканців населених пунктів, власників пасік, рибогосподарств, керівників лікувально-профілактичних закладів на території населеного пункту про застосування пестицидів агропідприємством та забезпечити контроль за здійсненням цих заходів.

     Обробка рослин повинна здійснюватися суворо за показаннями з обов’язковим урахуванням економічної межі шкідливості, ступеню розвитку хвороб рослин і бур’янів, прогнозу погоди. Роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (19 – 22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається здійснення робіт у денні години в похмурі та прохолодні дні. У період здійснення робіт у радіусі 200 метрів від меж ділянок, які обробляють, повинні бути встановлені попереджувальні знаки. Санітарна зона від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення робіт з догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 метрів, при штанговому і гербігації дощуванням – 300 метрів. Здійснення сільськогосподарських робіт на ділянках, де використовували пестициди, дозволяється лише після закінчення строків, які гарантують їхню безпеку, регламентованих з урахуванням хімічних властивостей пестицидів, кумулятивних властивостей, токсичності, відділених ефектів, стійкості в навколишньому середовищі та інших вимог. Впродовж відповідного періоду  не допускається й випасання худоби та птиці, сінокіс на оброблених пестицидами ділянках.

     До роботи з пестицидами допускаються особи, які пройшли медичний огляд, мають спеціальну підготовку та відповідні посвідчення, допуск та наряд на виконання робіт з пестицидами.

           Правила застосування пестицидів та агрохімікатів для населення:

- для обробки індивідуальних садів та городів в межі населеного пункту дозволяється застосовувати препарати, дозволені до використання в Україні;

-купувати засоби захисту рослин у офіційних дистриб’юторів або в спеціалізованих магазинах;

-виконувати умови зберігання препаратів;

-під час роботи із засобами захисту рослин не палити, не вживати напої та їжу;

-дотримуватись загальних вимог індивідуального захисту органів дихання та очей, шкіри рук, після проведення робіт ретельно мити руки та інші відкриті ділянки тіла водою з милом, змінити одяг;

-роботи із засобами захисту рослин слід виконувати в ранкові та вечірні години;

-дотримуватись інструкцій щодо приготування розчинів;

- у разі підозри на отруєння звернутися до лікаря.

     При проведенні обробок індивідуальних садів і городів засобами захисту рослин, необхідно дотримуватися вимог ст.103 «Зміст добросусідства» Земельного кодексу України, відповідно до якої власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок, згідно з якими, власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (в т.ч. неприємні запахи). Законодавством передбачено, що власники та землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати припинення діяльності на сусідній земельній ділянці, яка може призвести до шкідливого впливу на здоров’я людей, тварин, повітря, земельні ділянки.

     Дотримання правил безпечного поводження з пестицидами та агрохімікатами є запорукою збереження власного здоров’я та запобігання забрудненню навколишнього природного середовища.

         Статтею 20 Закону України «Про пестициди і агрохімікати» визначено, що порушення законодавства про пестициди і агрохімікати тягне за собою цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність, згідно з чинним законодавством.

     Цивільна відповідальність полягає у відшкодування збитків, заподіяних внаслідок порушень законодавства про пестициди та агрохімікати, відповідно до Цивільного кодексу України. Адміністративна відповідальність настає, якщо діяння містить ознаки адміністративного правопорушення. Відповідно до статті 83 КУпАП, порушення правил застосування, зберігання, транспортування, знешкодження, ліквідації та захоронення пестицидів і агрохімікатів, токсичних хімічних речовин та інших препаратів тягне за собою накладення штрафу на громадян від 3 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян,  на посадових осіб – від 7 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Кримінальна відповідальність настає у випадку, якщо діяння містить ознаки кримінального правопорушення. Для прикладу, статтею 239 Кримінального кодексу України передбачено кримінальну відповідальність за забруднення або псування земель. Так, забруднення або псування земель речовинами, відходами чи іншими матеріалами, шкідливими для життя, здоров’я людей або довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку для життя, здоров’я людей чи довкілля, – караються штрафом від однієї до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. А ті самі діяння, що спричинили загибель людей, їхнє масове захворювання або інші тяжкі наслідки, – караються обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

     Протиправні діяння, пов’язані з використанням пестицидів і агрохімікатів, можуть підпадати й під інші склади адміністративних та кримінальних правопорушень.

 

Олександр ЧЕСНАКОВ,

спеціаліст І категорії відділу земельних ресурсів та охорони навколишнього середовища Виконавчого комітету Терешківської сільської ради.

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь