Співвласники мають визначитися з питаннями щодо управління багатоквартирними будинками
Формування та розвиток конкурентного та професійного ринку управління багатоквартирними будинками в Україні сьогодні перебуває на етапі перехідного періоду. Понад 40% багатоквартирних будинків, в яких співвласники ще не визначились з формою управління, отримують послуги за «старим» законодавством. Але з метою завершення перехідного періоду, до 1 березня 2022 року визначено термін щодо оголошення та проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, встановлений законопроектом №6103 «Про внесення змін до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги», розробленим Мінрегіоном та схваленим Урядом. Наразі законопроєкт №6103 готується до розгляду Верховною Радою України.
У зв’язку з цим, з 1 січня 2022 року КП «ЖЕО» Терешківської сільської ради припиняє договірні відносини із співвласниками щодо управління багатоквартирними будинками. Підприємство не відповідає вимогам для участі в конкурсі з призначення управителя багатоквартирного будинку. Згідно з Наказом Мінрегіону від 13.06.2016 року №150 «Про затвердження порядку конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку» до участі в таких конкурсах допускаються лише ті управителі, які пройшли процедуру професійної атестації та отримали відповідний сертифікат. Відповідно до частини 5 статті 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», кожен управитель – юридична особа зобов’язаний мати у штаті щонайменше одного найманого працівника, який пройшов професійну атестацію на відповідність кваліфікаційним вимогам професії «менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)», а управитель – фізична особа підприємець зобов’язаний самостійно пройти професійну атестацію або мати за трудовим договором щонайменше одного найманого працівника, який пройшов професійну атестацію на відповідність кваліфікаційним вимогам професії «менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)». У штатному розписі КП «ЖЕО» не передбачений такий фахівець, окрім того, бухгалтерія підприємства не відповідає вимогам ведення обліку житлового фонду. Важливим є й той факт, що КП «ЖЕО» є платником ПДВ, що на 20 % зумовлює здорожчання послуг, роблячи комунальне підприємство не конкурентоспроможним на ринку послуг.
Враховуючи вимоги відповідних законів та нормативно-правових актів, КП «ЖЕО» розпочинає процедуру зняття з балансу підприємства багатоквартирних будинків. Ані держава, ані громада, ані житлово-експлуатаційні підприємства не зможуть бути балансоутримувачами житлових та нежитлових будинків, якщо вони не є одноосібними власниками та/або не мають угоди на утримання на балансі (за згодою співвласників будинку).
У зв’язку з цим, для прийняття рішення щодо управління багатоквартирними будинками, слід провести загальні збори співвласників та визначитися з усіма питаннями – щодо розпорядження спільним майном, визначення управителя, затвердження умов угоди з управителем та іншими. Ні сільська рада, ні КП «ЖЕО» не можуть втручатися у процес прийняття рішень співвласниками багатоквартирних будинків та впливати на них. У разі не прийняття рішення про управителя багатоквартирного будинку, мешканцям слід звернутися до виконавчого органу місцевої ради для проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку. У будь-якому випадку, згідно з законом, конкурс відбудеться, тож хвилюватися мешканцям не варто, але краще дружно та активно долучитися до управління своїм будинком. Слід зазначити, що послуги з вивезення сміття, водопостачання та водовідведення КП «ЖЕО» продовжуватиме надавати за встановленими раніше тарифами, при співфінансуванні з бюджету сільської ради, не залежно від того, з яким управителем укладуть угоду співвласники багатоквартирного будинку.