Дорожня карта дій родини, яка втратила зв'язок із військовослужбовцем

Дата: 16.02.2024 14:10

Що необхідно зробити в першу чергу

Звернутися до Територіального центру комплектування (колишній військкомат), від якого була мобілізована особа, чи до військової частини. Там повинні підтвердити або спростувати статус військового (полонений чи зниклий безвісти).

Звернутися із заявою до найближчого територіального органу Національної поліції України.

Також можна надіслати лист на електронну пошту: [email protected] та зателефонувати на гарячу лінію (0894) 200-18-67; (0894) 420 18 67 або 0 800 212 151.

За кожним фактом зникнення поліція відкриває справу, яка реєструється в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЄРДР). Обов'язково зафіксуйте реєстраційний номер заяви, а також заберіть витяг із ЄРДР, де буде зазначено ПІБ слідчого.

Важливо! Заяву може подати будь-яка особа. Не обов'язково родич.

Ймовірно, на цьому етапі вас попросять здати генетичний матеріал для експертизи ДНК. Це прискорить пошук.

Якщо поліцією встановлюється факт, що захисник перебуває в полоні або є докази його смертітоді поліція передає за підслідністю цю справу до СБУ для продовження досудового розслідування. Родині варто звернутися до СБУ, щоб дізнатися контакти слідчого у справі, аби комунікувати надалі з ним.

Після поліції зателефонуйте на гарячу лінію уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин та подайте туди також заявку на розшук.

Номер гарячої лінії – 0 800 103 333.

Також МВС запустив телеграм-канал Секретаріату Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Хто зараз безпосередньо займається розшуком:

Міністерство внутрішніх справ Українирозшук зниклих та Реєстр зниклих безвісти за особливих обставин

Головне управління розвідки Міноборони України (Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими) — повернення полонених та тіл загиблих

Міністерство оборонидіяльність пошукових груп

Ці органи користуються спільним електронним реєстром зниклих осіб, куди стікається вся встановлена інформація.

Куди ще варто звертатися

До Обєднаного центру з пошуку та звільнення полонених при СБУ за телефонами (067) 650-83-32, (098) 087-36-01, або ж надіслати листа на електронну адресу: [email protected]

Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, який діє під координацією Головного управління розвідки Міністерства оборони України: 0 800 300 529 (безкоштовно всередині країни), +38 (044) 390 43 90 (з-за кордону за тарифами оператора).

На сайті штабу ви можете знати докладну, покрокову дорожню карту для родичів зниклих безвісти військових та військовополонених.

Яку інформацію про зниклого військового знадобиться підготувати:

1. ПІБ, дата народження, номер мобільного телефону.

2. Копія паспорта, військового квитка.

3. Військова частина, де проходив службу або територіальний центр комплектування, звідки призивався.

4. Посада/звання, військово-облікова спеціальність (якщо відома).

5. Дата зникнення.

6. Дата, час, спосіб останнього зв'язку.

7. Місце зникнення, обставини зникнення (якщо відомо).

8. ПІБ та контакти товаришів по службі.

9. Фотографії, опис особливих прикмет (татуювання, шрами, родимі плями, імпланти, переломи тощо)

10. Додаткова інформація: фото, відео, свідчення інших осіб, які підтверджують можливе перебування в полоні або загибель (якщо володієте) чи будь-яка інформація, яка може допомогти з розшуком.

Що не варто робити:

Публікувати в соціальних мережах або надсилати стороннім особам фото зниклого військовослужбовця, особливо в військовій формі.

Публікувати його особисті дані, номери військової частини, бригади, де проходить службу, звання, місце зникнення. Ці дані збирає загарбник та шахраї.