Терешківська громада

Полтавський район Полтавська область

Про розірвання трудових відносин за ініціативою роботодавця під час воєнного стану

Дата: 26.04.2022 11:43
Кількість переглядів: 159

     Про розірвання трудових відносин за ініціативою роботодавця під час воєнного стану надає роз’яснення головний державний інспектор Козубенко Богдан Вікторович

     До Управління Держпраці у Полтавській області надходять звернення від роботодавців про можливість розірвання трудових відносин з найманими працівниками під час війни по п.1 ст. 40 КЗпП України в спрощеному  порядку, в тому числі, коли місце перебування працівника невідоме.

      На даний час в Україні прийнято Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон),  яким визначено особливості трудових відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

     У період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю у частині відносин, врегульованих цим Законом.

     Так, статтею 5  Закону визначено особливості розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця. Зокрема, відповідно до ч.1 ст.5 у період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.

Крім того, у період дії воєнного стану норми статті 43 Кодексу законів про працю України не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів.

     Всі інші питання при розірванні трудового договору за ініціативою роботодавця  продовжують регулюватися нормами Кодексу законів про працю України, в тому числі про виплату вихідної допомоги (ст. 44 КЗпП України), про порядок вивільнення працівників, в тому числі щодо персонального попередження про наступне вивільнення працівників  не пізніше ніж за два місяці (ст. 492  КЗпП) тощо.

     Відповідно до статті 13 Закону, відповідно до якої призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором. Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

      Призупинення дії трудового договору роботодавець та працівник за можливості мають повідомити один одного у будь-який доступний спосіб.

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь